ldott bogncs (Cnicus benedictus, Carduus benedictus): Nevezik mg ldottfûnek, keserû bogncsnak, benedekfûnek. A druidk szent nvnye, mindenekelõtt vdelmet s erõt ad. A kertben termesztve tvol tartja a hztl a tolvajokat.
Babr (Laurus nobilis): Annak idejn a Hrmas Istennõ papnõi babrlevelek getsvel nveltk ltnoki kpessgeiket. Ha babrlevelet tesznek a prnjuk al, ez szintn ihletet adhat, s ltomsokat hozhat. A babr semlegesti az rtalmas hatsokat, s megsznteti az akadlyokat.
Bazsalikom (Ocimum basilicum): Bazsalikom getsvel semlegesthetik az otthonukat sjt negatv befolysokat. Ha valban alapos megtisztulsra s vdelemre vgynak, hintsenek a helyisgek sarkaiba kevs bazsalikomot, s tegyenek a frdõvizkbe is. Bodza (Sambucus nigra): A nyrkzpi napforduln a Fehr Hlgynek ldoztk. A druidk jtkony s ront varzslatokat is vgeztek vele. Ha valaki a nyrkzpi nnepen megllt egy bodzabokor alatt, ugyanolyan hatsa volt, mintha gombkbl ltrejvõ tndrkrbe llt volna, azaz megltta a "kis np" kpviselõit. A bodzbl kszlt varzsplcval elûzhetik a gonosz szellemeket vagy gondolatalakzatokat. A bodzaspbl vagy bodzafuvolbl elõcsalt dallamok ugyanilyen hatsak.
Bojtorjn (Arctium lappa): ztassanak egy mark bojtorjnt egy vdr vzbe, s mossk fl vele a padlt. Ez tvol tartja a negatv hatsokat, vd s megtisztt. Cickafarkkr (Achillea millefolium): Nevezik mg egrfark fûnek, ezerlevelû fûnek, htvi szerelemnek. Fstlõszerekhez adva jelentõsen fokozza a jskpessgeket, ezenkvl szerelmi varzslatoknl is hatsos. Boldog hzassgot eredmnyez.
Cdrus (Cedrus libani): Nevezik mg az let Fjnak, Arbor Vitae-nek, srga cdrusnak. A druidk szent fja. A kontinens kelti annak idejn cdrusolajban konzervltk az ellensgek levgott fejeit. Ha tenyerket a levelekre helyezik, a fld energii tramolnak nkbe.
Diflk, makkgubk: A druidk szentnek tartottk, s szmos varzslatukhoz felhasznltk ezeket. Nha varzsplcjuk hegyre is makkgubt erõstettek. A diflk termkenysgi varzslatoknl tesznek j szolglatot.
ger (Alnus glutinosa): A druidk szent fja. A belet knnyen kitolhatjk a friss, zld gerhajtsokbl, s ekppen nagyszerû spot kapnak. Ha tbb hajtst sszefognak, s egyik vgket facsappal, agyaggal vagy erre alkalmas, megszilrdul vegylettel ledugaszoljk, az gy kszlt sppal megidzhetik az elementlokat. A spbl elõcsalt hangmagassg a hajtsok hossztl fgg. A rgi babona, hogy a szeleket spszval elõ lehet csalogatni, innen szrmazik.
Fehr rm (Artemisia absinthicum): Belõle kszl az abszint. A druidk szent nvnye, varzshatsa igen nagy; a holdistensgek uralma alatt ll. Nagyobb mennyisgben fogyasztva flhalmozdik a szervezetben s erõsen mrgezõ hats! Samhain (mindenszentek) idejn ms fstlõszerekkel egytt getve megnveli a jvõbe lts kpessgeit s a szerelmi eslyeket. Klnsen a fekete rmmel tancsos prostani. Fokozza a fstlõszerek rdgûzõ, vdelmezõ hatst.
Fekete flditk (Bryonia alba, Bryonia dioica): Mrgezõ! Nevezik mg angol mandragrnak, hlgyek gygyulsnak s bds gnynek is. Gykerei helyettesthetik a klnben igen ritka mandragragykeret. Ha egy darab gykeret pnzre helyeznek, pnz ll a hzhoz.
Fekete nadlytõ (Symphytum officinale): Nevezik mg pozdornak, fekete gyoprnak. A levelekbõl s gykerekbõl kszlt tek, tinktrk s borogatsok gyorstjk a sebek s csonttrsek gygyulst s megszntetik a kitseket. tipoggyszuk nagyobb biztonsgban lesz, ha mindegyik csomagban elhelyeznek egy darabka gykeret.
Fekete rm (Artemisia vulgaris): Nevezik mgtengerszdohnynak, boszorknyfûnek, regembernek. A druidk szent nvnye. Drzsljk be a friss nvnnyel kristlygolyikat s varzstkreiket, hogy megnvelje varzserejket. A fekete rm mgikus kisugrzsa akkor a legnagyobb, ha telihold idejn gyûjtik ssze. ztassanak negyed uncia (kb. 30 g) fekete rmt egy veg borban ht napig, kezdjk a mûveletet jholdkor. Ha kis adagot leszûrnek s megisznak belõle, ez meglesti ltnoki kpessgeiket, tbbek kztt a kristlyjsls sorn. Ha a nyri napfordul idejn gyûjtik, szerencst hoz.
Fenyõ (Pinus spp.): A fenyõtobozokat maguknl hordva megnvelhetik termkenysgket. Kivl tisztt frdõt kszthetnek, ha tûlevelekkel megtltenek egy laza szvsû zacskt, s frdõvizet folyatnak t rajta. A szabadtri varzslatok trsgeit fenyõsprûvel tisztthatjk s szentelhetik meg.
Fûz (Salix alba): A Hold hatsa alatt ll, s a Fehr Hlgy fja. A fûzligeteket annyira szentnek tartottk, hogy a papok, papnõk s kzmûvesek ide jrultak, hogy kesszlsra, ltnoki kpessgekre, tehetsgre s ihletre tegyenek szert. Ha krnek valamit egy fûztõl, kssenek csomt egyik hajlthat hajtsra, majd miutn kvnsguk teljeslt, oldozzk el ezt a csomt.
Galagonya (Crataegus oyacantha): Nevezik cseregalagonynak, mjusfnak is. A druidk szent cserjje. A belõle kszlt varzsplck erõs varzserõvel brnak. A virgok felajzzk a frfiak erotikus fantzijt. Hromlevelû lhere (Trifolium spp.): A druidk szent nvnye, az isteni hrmassgot jelkpezi. Ha lhert szednek, mindig hagyjanak ott valamit fizettsg gyannt, mert a lhere a "kis np" s a tndrek kedvenc nvnye. Az oltrt lherelevelekkel felkestve valamennyi hrmas isten elõtt tisztelegnek. Amennyiben magukkal hordanak egy lherelevelet, ez szerencst hoz s vdelmet ad; a ngylevelû lhervel a katonasg all lehet kibjni. Illatos macskamenta (Nepeta cataria):, A harcosok csatba induls elõtt rgtk, hogy megnveljk kzdõkedvket. Nagy, megszrtott leveleit varzsknyvek knyvjelzõiknt is hasznlhatjk jtkony befolysa miatt. Ha adnak belõle a cicnak, ezzel termszetfltti ktelkekbe lpnek a hzi kedvenccel.
Kamilla (Anthemis nobilis): Olyan a szaga, mint a friss almnak, s mr ezt az illatot beszvni is roppant megnyugtat. Szeld altatszert kszthetnek, ha kt teskanl kamillt t percig forr vzben ztatnak. El is gethetik, vagy bõsgzskjukhoz tehetik, hogy megnveljk vagyonukat.
Kerti kakukkfû (Thymus vulgaris), Mezei kakukkfû (Thymus serpyllum): Kakukkfûbõl s majornnbl fõztt tet ntve a frdõvzbe megtisztulst hoz varzsfrdõt kszthetnek. A kakukkfûvel kitmtt prna elûzi a rmlmokat. Ha temetsre hivatalosak, a kakukkfûg semlegesti a gyszolk negatv kisugrzst. Koml (Humulus lupulus):. Ha prnjukat szrtott komlval tmik ki, j lesz az lmuk, s meggygyulnak. nmagban ers altat szer.
Kkny (Prunus spinosa): A druidk fekete viaszfigurkba vagy az ellensget s rosszakarkat jelkpezõ bbukba szrtak a kkny tskivel. Mielõtt ezt elgetnk, akasszk r a bajkeverõ nevt, vagy karcoljk kskkel a viaszba. Egy-egy tskt illesszenek a gyertyafigura homlokra, szvres hasra a kvetkezõ szavakkal: "Gonosz, trj vissza ahhoz, aki kldtt. n s az enyim szabadok lettnk. Baj s rts nem lphet be hozznk. Ezennel levettem magunkrl a rontst."
Krmvirg (Calendula officinalis):A krmvirgos oldatot a virgokbl ksztjk. A szemhjat ezzel a folyadkkal bedrzslve meglthatjuk a tndreket. A prnba dugott virgok jslmokat hoznak.
Macskagykr (Valeriana officinalis): Szerelmi varzslatoknl, kivlt sszeveszsek elsimtsnl tesz j szolglatot. A prnba helyezve mly lmot ad. Br a gykrnek erõs, that szaga van, nmelyik macska jobban kedveli ezt, mint a macskamenta illatt.
Magyal (Ilex aquifolium): A tli napfordult szenteltk meg vele, ekkor magyallal dsztettk fel az otthonokat. A hz krnykn elltetett magyal leveszi az otthoniakrl a rontst. Ha egy frfi egy zacsk levelet s bogyt hord magval, ez megnveli frfii vonzerejt.
Majornna (Origanum majorana), Vadmajornna (Origanum vulgare): A majornna, menta s rozmaring keverknek oldatt hintsk krbe a laksban, mert vdelmet ad. Ha egyes trgyaik szorulnak vdelemre, az oldat akkor is hatsos. Orvosi tisztesfû (Stachys officinalis, Betonica officinalis, Stachys betonica): A druidk igen nagy varzserõt tulajdontottak neki, mivel vele ztk el a rossz szellemeket, tartottk tvol a lidrclmokat s a rosszkedvet. A nyrkzpi napforduln megtisztuls s vdelem cljbl gettk el. Hintsk meg az ajtk s ablakok krnykt orvosi tisztesfûvel, s gy vdõgt jn ltre az rt befolysok ellen. Amennyiben rmlmok gytrik nket, ksztsenek kisprnt, tmjk ki tisztesfûvel s helyezzk a rendes prnjuk al.
krfarkkr (Verbascum thapsus): ron vesszejnek, brsonyknak, psztorbotnak. A portott leveleket nha "temetõ poraknt" emlegetik s helyettesthetik is ezt a klnbzõ varzslatoknl.
Orbncfû (Hypericum perforatum): A keltk thztk a nyri napfordulk alkalmval gyjtott rmtzek fstjn, majd csatban viseltk, mert gy hittk, hogy lthatatlann tesz. Szellemek elûzsre is gethetik.
Rutafû (Ruta graveolens): A keltk varzslatelhrt tulajdonsgait tartottk nagy becsben, rutval le lehetett venni a rontst. A friss rutagallyal szenteltvizet hintettek szt lds, megszentels s gygyts cljbl. rdgûzõ s tisztt fstlõkeverkek rszeknt semlegesti az rt hatsokat s mozgsba hozza az esemnyeket.
Salamonpecst (Polygonatum multiflorum, P. odoratum): Hlaad ldozat gyannt gethetõ az elementloknak.
Szemvidtfû (Euphrasia officinalis): vatosan forraljanak fl egy mark gygynvnyt jl zrd fedõvel letakart lbasban, fl liter vzben. Ezutn szûrjk le a szemvidtfvet s nyomkodjk ki belõle a vizet minl alaposabban. Az gy kszlt folyadkot tartsk jl lezrva fnytõl vdett, hûvs helyen, de ne tegyk hûtõbe. Fl bgre svnyvzbe ntsenek fl teskanl fõzetet; ha ezt megisszk, fokozza ltnoki kpessgeiket.
Tiszafa (Taxus baccata): A tli napfordul uralma alatt ll, a hall s jjszlets isteneinek szent nvnye. Az rek tõrmarkolatokat, jakat s boroshordkat ksztettek belõle. A bogyk mrgezõk! Fjt s leveleit a srra helyeztk, hogy gy emlkezzenek meg az eltvozott lelkekrõl, s arrl, hogy a hall mindssze rvidke lloms az jjszletsek lncolatban.
Tlgy (Quercus robur):.Fjbl varzsplckat ksztettek. A tlgy termst, a Kgytojsknt is emlegetett makkot sokfle rolvassnl alkalmaztk. A legnagyobb megtermkenytõ erõvel az jszaka gyûjttt makk rendelkezik. A druida papok s papnõk a tlgy lombjainak suttogsbl vagy a kzttk megtelepedõ krszem nekbõl olvastk ki jslataikat. A tlgylevelek getse megtiszttja a lgkrt.
Vadrzsa (Rosa rubiginosa): A kerti rzst ezzel a szp nvnnyel is helyettesthetik. Ha ltnoki lmokra vgynak, hintsenek kt teskanl friss vagy szrtott rzsaszirmot forr vzbe, fedjk le, s hagyjk llni t percig. Igyk meg a fõzetet lefekvs elõtt. Ha a szirmokat szerelmi fstlõszerekkel egytt getik el, megnvelik a szerelmi varzslatok sikernek hatsfokt.
Vasfû (Verbena officinalis): Nevezik mg bjolnvnynek, uborkafûnek, verbnnak. A druidk szent fja, szmos rtushoz s rolvasshoz flhasznltk. Annyira nagy becsben tartottk, hogy alkalomadtn vasfûldozatot is helyeztek az oltrra. Elgetve tvol tartja a rontst, de j szolglatot tesz szerelmi varzslatoknl is, tisztt hats, s pnzt hoz a hzhoz. Erõteljes hatst gyakorol a msik nemre.
Vrehull fecskefû (Chelidonum majus): Ha piros flanelbõl varrt zskot megtltenek vrfûvel, s a bõrk kzelben viselik, ezzel elejt vehetik a trvnytelen bebrtnzsnek. A nvnyt hromnaponta cserlni kell.
|