Az Opus Dei egy egyhzi szervezet, amelyet a spanyol Josemaria Escriva de Balaguer alaptott Madridban, 1928. oktber 2-n. A szervezetet a Rmai Katolikus Egyhz 1951-ben ismerte el, s 1982 ta szemlyi prelaturaknt mkdik.
A szervezet meghirdetett clja a tagjai, kveti rszre a keresztny szellemisg, a katolicizmus erstse sajt hivatsbeli „mhecskeszorgalm” munkval, a csaldi s a trsadalmi letben vgzett szerepvllalssal. Az Opus Dei (lat.:Isten mve) gy bizonyos egyhzi, mint vilgi krkben vitatott; burkolt hatalmi szerepet ltnak (klnsen a Vatikni Bankban vgzett vezet) tevkenysge mgtt. A Szentszk II. Jnos Pl ppa veiben mkdst tmogatta, alaptjt boldogg, majd rvid id elteltvel szentt avatta.
Az Opus Dei sajt defincija
Az Opus Dei a Katolikus Egyhz nemzetkzi pasztorlis intzmnye, amelyet Szent Josemara Escriv alaptott 1928-ban. Clja, hogy mindentt hirdesse, hogy a munka s a mindennapi letkrlmnyek lehetsget jelentenek az Istennel val tallkozsra, arra, hogy felebartainknak szolgljunk, s hogy a trsadalmi viszonyok javtshoz hozzjruljunk. Az Opus Dei szorosan egyttmkdik a helyi egyhzakkal, s azok szmra, akik lelki letket s a hit terjesztsben val kzremkdsket meg kvnjk jtani, lelki kpzst (eladsok, lelkigyakorlatok), illetve lelkipsztorok ltal nyjtott segtsget biztost.
Az Opus Dei szellemisge
Minden megkeresztelt ember meg van hvva arra, hogy Krisztust kvesse, vagyis arra, hogy az evanglium szerint ljen s Krisztus tantst hirdesse. Szent Josemara elszeretettel hangslyozta, hogy az Opus Dei szellemisgnek alapja az istengyermeksg. Az Opus Dei feladata az, hogy az Egyhz evangelizcis kldetsben azltal mkdjn kzre, hogy minden trsadalmi rteghez tartoz keresztnyeknek segtsen hitkkel teljes sszhangban lni s dolgozni.
Az Opus Dei lelkisgnek f jellemvonsai
Istengyermeksg
Szent Josemara elszeretettel hangslyozta, hogy az Opus Dei szellemisgnek alapja az istengyermeksg. A keresztnyek a keresztsg ltal Isten lenyaiv s fiaiv vlnak. A prelatra ezrt segti tagjait abban, hogy ez a tudat letk l rsze legyen. Az istengyermeksg gymlcsei: bizalom Isten gondviselsben, egyszersg az Istennel val kapcsolatban, az emberi mltsg szinte tiszteletben tartsa, az emberek kztti testvrisg, valdi szeretet a vilg s a teremtett dolgok irnt, valamint kiegyenslyozott s pozitv hozzlls az lethez
A mindennapi let keresztny rtelme
Igyekeznnk kell a teljesen anyagi dolgokon, Isten s minden ember szolglatn keresztl szentt vlni – fogalmazott az Opus Dei alaptja. A csald, a hzassg, a munka s a mindennapi elfoglaltsgok lland alkalmat knlnak arra, hogy Krisztussal tallkozzunk, t utnozzuk az emberi s keresztny rtkek – a szeretet, a trelem, az alzatossg, a szorgalom, az igazsgossg, az rm stb. – gyakorlsa rvn.
A munka megszentelse
Az letszentsgre val trekvs a munkban egyrszt azt jelenti, hogy munknkat a lehet legjobban s kell szakmai felkszltsggel vgezzk el, msrszt azt, hogy mindezt keresztny hozzllssal tesszk, Isten irnti szeretetbl s embertrsainknak szolglva. Ily mdon a munka alkalmat jelent a Krisztussal val tallkozsra.
Imdsg s ldozat
Az Opus Dei ltal nyjtott kpzs arra emlkeztet, hogy az imdsg s az ldozat szksgszeren a keresztny lethez tartozik. Az Opus Dei tagjai mindennap rszt vesznek szentmisn, s nhny percet az evanglium olvassra fordtanak. Gyakran jrulnak a bnbocsnat szentsghez. letkben fontos helyet foglal el Szz Mria tisztelete. Krisztus kvetse rtelmben igyekeznek kisebb ldozatokat felajnlani Istennek, fleg olyanokat, amelyek feladataik megbzhat teljestst segtik el s felebartaik lett kellemesebb teszik. Ezenkvl bjtlnek, s alamizsnt adnak a rszorulknak.
Az Opus Dei tagjai mindennap rszt vesznek szentmisn, s nhny percet az evanglium olvassra fordtanak. Gyakran jrulnak a bnbocsnat szentsghez.
Az letvitel egysge
Az Opus Dei alaptja attl szerette volna vni a keresztnyeket, hogy egyfajta ketts letet ljenek: elvlasztva egymstl a bens, Istenhez kapcsold letet a csaldi lettl, a munktl, valamint a trsadalmi lettl. Szent Josemara ppen hogy azt hangslyozta, hogy csak egyetlen letnk van, amely testbl s llekbl ll, amelyet testben s llekben szentt kell tenni, s amelyet Istennek kell betltenie.
Szabadsg
Az Opus Dei hvei ugyanolyan jogokkal s ktelezettsgekkel rendelkeznek, mint minden ms llampolgr. A politika, a gazdasg, a kultra tern szemlyes szabadsggal s felelssggel cselekszenek, anlkl, hogy az Egyhz tekintlyt vagy az Opus Deit brmilyen mdon felhasznlnk cljaik elrsre vagy sajt nzeteiket gy lltank be, mintha az lenne az adott problmra az egyetlen – a hittel sszhangban lv – megolds. Ez persze maga utn vonja azt is, hogy tiszteletben tartjk msok szabadsgt s vlemnyt.
Szeretet
Aki Krisztussal tallkozik, olyan kincset tall, amelyet nem tarthat meg csupn sajt magnak. A keresztnyek Krisztus tani, s a remny zenett adjk tovbb pldjukkal s szavaikkal rokonaiknak, bartaiknak s kollgiknak. Szent Josemara a kvetkezkpp fogalmazott: „Kollginkkal, bartainkkal s rokonainkkal kzsn fradozva segthetnk nekik, hogy kzelebb kerljenek Krisztushoz”. Az a vgy, hogy msokkal is megismertessk Krisztust, egyenes kvetkezmnye a szeretetnek – vagyis annak, hogy Istent mindenek eltt szeretjk, felebartainkat pedig gy, mint nmagunkat. Ez a vgy elvlaszthatatlanul sszekapcsoldik azzal az igyekezettel, hogy megprbljunk megoldst tallni krnyezetnk anyagi s trsadalmi problmira.
A mozgalom clja az, hogy a katolikusok a mindennapi letben vljanak szentt anlkl, hogy vilgi hivatsukat feladnk. A papi utnptlsrl az Opus Dei maga gondoskodik. Csak azok lphetnek a prelatura papjai kz, akiket a mozgalom kpzett ki papp. Josemaria Escriv 1975. jnius 26-n hunyt el, holtteste Rmban, az ltala alaptott Mria, Bke rnje templomban nyugszik. 1992. mjus 17-n II. Jnos Pl ppa az Opus Dei alaptjt boldogg avatta. A tz vvel ksbbi - teht viszonylag gyors - szentt avats annak ksznhet, hogy szmtalan imameghallgatst s gygyulst tulajdontanak Josemaria gi kzbenjrsnak.
„Isten munkja" a 2004-es vatikni vknyv szerint 85 ezer tagot szmll, ebbl alig ktezer pap. A szervezet 55 szzalkt kpviselik a nk. A szervezet numerriusokbl (clibtusban lkbl), szupernumerriusokbl (csaldjukkal l tagok) s asszisztens numerriusokbl (a kzpontokban szolglk, akik a numerriusokrl gondoskodnak) ll. Az Opus Dei prelatrja kzvetlenl a Ppnak van alrendelve, s laikus papokbl ll. A szuperkonzervatv szervezet egyhzi krkn bell is vitk trgya. Sokak szerint egy titkos szervezet, mivel tagjai legtbb esetben titokban tartjk a szervezethez val tartozsukat.
A tagok tradicionlis imkat s gyakorlatokat kvetnek. Nhny tag naponta kt rra tvisekbl kszlt pntot kt a combjra. Egyszer egy hten megkorbcsoljk magukat az tfark „Disziplina" ostorral. A fjdalmat Escrva pozitvnak tlte „Az t" cm mvben. Szerinte a fjdalom j eszkz arra, hogy nmagunkat is megtagadjuk.
Az nfegyelem tovbbi eszkzei a tagok kztt a hidegzuhany, res kv, vaj nlkli kenyr, s a desszertrl val lland lemonds. A numerriusoknak korn kell felkelnik. Ezutn megcskoljk a padlt, s azt mondjk: „Serviam - szolglni fogok". Minden este nvizsglatot tartanak, ezutn a kvetkez reggeli misig nem beszlnek egymssal.
|