A templomos rend alapti
A templomos lovagrend a Szent Sr kanonokjainak rendjhez kapcsoldva, nyolc francia lovag ltal 1118-ban vagy 1119-ben alaktott kzssgbl fejldtt ki. A burgundiai Hugues de Payens vezetsvel elszr k vllaltk a jeruzslemi ptrirka eltt tett hrmas szerzetesi fogadalom mellett a zarndokok s a Szentfld vdelmnek feladatt. II. Balduin jeruzslemi kirly, aki felkarolta a kezdemnyezst, palotjban szllsolta el ket, azon a helyen, ahol Salamon temploma llt: innt ered elnevezsk is. Robert de Craon volt, akinek nevhez a rend tnyleges megszervezse fzdik. eszkzlte ki II. Ince pptl 1139-ben a keresztnysg vdelmben szerzett rdemekrt azokat a kivltsgokat, amelyek a ksbbiekben a rend Eurpn belli elterjedst is jelentsen elsegtettk: a lovagok mentesltek a pspki joghatsg, valamint a ciszterciekhez hasonlan a tizedfizets all, jogot kaptak templomok ptsre s az oda trtn temetkezsre. Krisztus szegny lovagjainak: Pauperes Commilitorum Christi neveztk magukat, ezzel is utalva kezdeti szegnysgkre s elhivatottsgukra. Az els vekben az goston-regula szerint l rend 1128-ban a troyes-i zsinaton nyert ppai megerstst, s ugyanekkor szerkesztette meg az egyik alapt tag, Andr de Montbard unokaccse, Clairvaux-i Szent Bernt a vgleges szablyzatukat is. A rendet eszerint a nemesi szrmazs, kizrlag harcol lovagok, az istentiszteletet biztost papok s a minden egyb feladatot ellt fegyvernkk alkottk. A rend ln a "jeruzslemi templom mestere", a nagymester llt, akit a kormnyzsban a rendi tancs, valamint az egyetemes kptalan tmogatott.
A rend tagjai hrom csoportra oszlottak.
A templomosok elitjt a lovagtestvrek alkottk, a nehzfegyverzet, lovagi harcmodort folytat harcosok. Bal vllukon fehr kpenyt hordtak vrs kereszttel, melynek viselst a ppa engedlyezte. Feladatuk a zarndokok vdelme, illetve tgabb rtelemben a hitetlenek elleni kzdelem volt. A katonai feladatok elltsn kvl letk a szerzetesek letvitelvel egyezett: kzs hltermekben aludtak, egytt tkeztek naponta kt alkalommal, a kzbees idt pedig imdkozssal, zsolozsmzssal vagy ms teendk elvgzsvel (a fegyverforgats gyakorlsval, az llatok elltsval, vagy ppen rsg adsval) tltttk.
A lovagokval megegyez, szrksbarna-drapp ruhzatot visel fegyvernkk vagy fegyverhordozk (sergent) alkottk a rend msodik, legnpesebb csoportjt. Szmuk ltalban nyolc-kilencszerese volt a lovagoknak. Legfbb feladatuk a lovagok szolglata volt, csatban pedig knnylovas katonaknt tmogattk ket.
A rend harmadik rtegbe a papok vagy kplnok tartoztak. A rend papjai ltalban csak a jelentsebb rendhzakban s elssorban a Szentfldn ltek. Feladatuk a tagok lelki letnek gondozsa volt, s egyedl a nagymesternek illetve a ppnak tartoztak engedelmessggel.
A templomos rend ln a kptalan ltal megvlasztott Nagymester: magister vagy grand maitre llt, aki a tisztet lete vgig tlttte be. Kisebb jelentsg gyekben egymaga dnttt, de a legfontosabb krdsekben csak a kptalan beleegyezsvel hatrozhatott. ltalnos helyettese a snchal volt, aki hbor esetn hasonl jogokkal brt, mint a nagymester. A rend harmadik szm embere, a hadi gyekrt felels marsall: marchal volt. A hrom legfontosabb tisztsg utn rangban a tartomnyok - ltalban egy-egy orszg alkotta provincik - vezeti: preceptor vagy commandeur kvetkeztek. A rendhzak, konventek vezetit szintn gy neveztk. A provincik illetve rendhzak elljrinak hatalma s jogkre a nagymesterhez volt hasonl, azzal a klnbsggel, hogy kisebb terletre terjedt ki. A legfbb vezetkbl s a szentfldi tartomnyok elljribl llt a kptalan, amely tancsaival segtette a nagymestert a rend irnytsban. A templomosok vente tartottak generlis kptalant, vagyis ltalnos rendi gylst is, amelyen elvileg minden tartomny commandeur-jnek rszt kellett vennie. Ezen kvl az egyes tartomnyok is tartottak ves gylseket.
A templomos rend a XIII. szzad msodik felben rte el fejldse tetpontjt. Eurpa szinte minden orszgban jelen voltak, gazdagsguk a kirlyokval vetekedett. Vagyonuk nemcsak jelents adomnyokbl, hanem banki-pnzgyi tranzakciikbl is szrmazott. Kivltsgaik rvn kikerltek mind a vilgi, mind az egyhzi hatsgok felgyelete all, egyedl a mindenkori ppa parancsolhatott nekik. Akrhol voltak is hzaik, birtokaik szerte Eurpban s a Kzel-Keleten, mindenhol mintegy „llam az llamban” mkdtek.
|