dhinn/Woden/Wotan Ismeretes gy is, mint Mindenek Atyja a Rnk Ura- kzismert, hogy Õ szerezte meg a rnkat az Yggdrasilon fggtben-; a smni mgia egyik vdnke. Hatskrbe tartoznak olyan dolgok is, amelyeket haland nem felttlenl lt t. Nehz kzel kerlni Hozz, mert sokat kvetel hveitõl embersg, kitarts, tudsvgy s fegyelem tekintetben. dhinn csak a viking korban vlt az Istenek legfõbbjv, azokban az idõkben, amikor egy fortlyos Isten segtsgre sokkalta nagyobb szksg volt, mint Tyr ellentmondst nem ismerõ igazsgra. dhinn legfõkppen a transzcendentlis blcsessg, s ily mdon a mgia Istene is, klnsen a rnk. gyszintn a halottak Istene is dhinn. Azt mondjk, hogy a csatban elesett harcosok fele az Õ ksretbe kerl, ahol is harci jtkok keretben kszlnek a Ragnark vgsõ csatjra. A seidhr mgia legjelesebb frfinemû gyakorljaknt is kapcsolatba kerl a halllal, a tlvilggal; a seidhr egybknt kifejezetten egy nõk ltal gyakorolt mgiaforma. dhinn Freytl tanulta meg, s ennek segtsgvel utazik az Yggdrasil kilenc vilga kztt, gy ltogathat el Hlbe is, hogy az eltvozottak lelkeitõl keressen tudst.
Thrr/Thunar/Donar Asgardrnak (az Istenek birodalmnak) õrizõje. Sf frje. ltalban rvid nyelû kalapcsval, a Mjollnirrel jelkpezik, amely Asgardr legynagyobb kincsnek tekinthetõ- hiszen ltala vdelmezik a Jotynok, a fagyrisok elõl Asgardr-ot. A Mjllnirt forgat Thunar harcias Istensg, de nem annyira hivatsos harcos, mint inkbb egy egyszerû ember kpben jelenik meg, aki a birtokt vdelmezi. Nem a harc kedvrt harcol, mint dhinn berserkrei, s nem is annyira az a magas erklcsi megfontols vezrli, mint Tyrt, egyszerûen csak…kill az igazrt. Minden ember Istene lehet; egyszerûek a cljai, ereje rmisztõ, kacaja a mennydrgs, haragja a vihar. Mindemellett fontos megjegyezni, hogy Thunar nem a "rombol" Villmisten eredetileg, hanem a nyri viharok nvekedst, letet hoz Istene. Thunar a kora kzpkorban gyakran a keresztnysg elleni oltalmazknt jelent meg.
Frigg, Frigga dhinn felesge, nmelyek a hzitûzhely, a termkenysg istennõjeknt tekintik. Azonban slyos tveds lenne Friggt szimpln csak "dhinn prja"-knt megemlteni; ugyanis a rgi szakiaknak egszen ms elkpzelsk volt a nõk helyzetrõl, szereprõl a hzassgban, mint ahogyan azt ma gondoljuk. Az "ostoba asszony csak hallgasson s tûrjn" egy merõben jabb keletû attitûd; az szaki csaldi berendezkedsben a felesg tkletesen egyenrang volt frjvel, a hz krli gyekben, az otthon, a hztarts s a cseldsg krdseiben teljes hatalommal brt- ezt jelkpezik a Frigga vrõl fggõ kulcsok is. Kzel ll tovbb mindazokhoz, akik ktkezi munkval foglalatoskodnak- iparosokhoz, fldmûvelõkhz, kereskedõkhz. A kapcsolatok, a rokonsg istennõje is. A hûsges hzastrsak halluk utn Frigga csarnokaiban, a Fensalirban lehetnek jbl egymsi. Minden anyagias vonatkozsa ellenre Frigga nagyon nemes, nagyon elõkelõ Istennõ. S noha nincs elõtte titok, tudsrl hallgat- ez ismtelten egy "nagyon nõi" vonatkozs dolog. Az asszonyok tudsa mindig rejtett, mindig titkokbl tevõdik ssze.
Freyr Nagyhatalm termkenysgisten, nha erektlt nemzõtaggal brzoljk.(Taln nem vletlen, hogy szent llatnak a lovat tartjk.) Elsõdleges hatskre a bke s az eredmnyessg, de csatban is megllja a helyt; bketûrõ termszetrõl s trelmrõl hres, de ha kivvjk haragjt, nagyon szvs harcos. Nem egszen egyrtelmû, hogy a "Freyr" megszlts az Isten neve, vagy rangja. Ismerik Ing, Ingvi nven is (Yngve a mai napig npszerû skandinv frfinv)- teht egyes tallgatsok szerint ezt az Istent helyesen Freyr Ingvi, azaz Ingvi r nven kell szltani. Ismt egy Isten, aki valsznûleg ember alakban is jrt kzttnk valamikor. A fma szl arrl, hogy egy Ingwe nevû kirly hozta el a bks aranykort az egykori Dninak. Ms forrsok szerint Yngve a svd kirlyi nemzetsgek õsatyja.
Freyja :
Minden valsznûsg szerint a legnpszerûbb szaki Istennõ. Natni Njrd lenya. A szexualits s ltalban az lvezetes dolgok tartoznak a hatalma al. Nagyon kedveli az aranyat, a macskkat s a borostynt; knnyei is aranybl vannak s borostynn vltoznak. dhinnak (nha mg sajt fivrnek, Freynek is) kedvese; a Lokasenna (Loki csfolkodsa- egy hresebb nek a verses Eddbl) szerint a tbbi Istennel is igencsak szoros kapcsolatban ll.:) Rendkvl hatalmas Istennõ, szmos oldalrl ismerhetjk. Freya valban a szpsg s a szerelem elsõ szm Istennõje, voltakpp a legszebb szaki nõ, akit csak el tudsz kpzelni, vagy inkbb mg attl is szebb; kedvessg s derû rad Belõle, szpsge erõt sugroz, s adja br oda magt mindenkinek, mgis tiszta marad- minden bja mellett is rezni azonban, hogy haragjban kegyetlenl pusztt tud lenni. Fggetlenebb, mint ms kultrk Szerelemistennõi- az nll nõk tmogatja. A seidhr mgia leg-avatottabb ismerõje, egyben a legnagyobb nõi rnamester is.
Baldr dhinn s Frigga legszebb fia, a ragyog Napisten; a "vrzõ Isten"-knt is ismeretes. A bkt, kibklst, gyengdsget, blcsessget, boldogsgot, jjszletst testesti meg. A Ragnark utn vissza fog trni s az j Istenek egyikv vlik. Neve annyit tesz: "a fnyessges." Amennyiben egyltaln ltezik a germn megkzeltsû miszticizmusban "beavats", gy Baldr lehet ennek vdnke. Legnagyobb sajnlatunkra egyes, keresztny htterû szerzõk megprbltk Baldr-t gy belltani, mint Krisztus szaki manifesztcijt.
Nanna Holdistennõ az Asir kzl, Baldr felesge. Egyes forrsok szerint elevenen lpett fel Baldr temetsi hajjra ; msok szerint szve szakadt meg Baldr hallakor.
Forseti Baldr s Nanna fia, az igazsg fejszs istene. J tlkezs, helyes dntsek istene. Csarnoknak neve Glitner: ennek teteje ezst, oszlopai aranybl vannak. A Glitnerben szletnek a jogos, igazsgos dntsek.
Hl Az Alvilg istennõje. Loki s Angurboda gyermekei kzl a legfiatalabb. Amikor az Istenek elraboltk mindhrom gyermeket, Hlt Nifelheimbe vetettk, hogy a meg nem becslt, elfeledett halottakat õrizze, valamint azokat, akikkel az regsg vagy a betegsg vgzett. Hl feladata volt, hogy minden telt, amije csak volt, megossza alattvalival. Hl Nifelheimrben pttette fel palotjt, az Eljudnirt (ms formban: Elvidnir a nv jelentse egybknt Nyomor.); szolgja s szolglja Ganglati s Ganglot, akiknek nevei "nehzkes"-et jelentenek. Mindketten olyan lassak, hogy nem is vennd szre: mozognak. Hl asztaln a tnyr neve hsg, a ks nsg; gya a Betegsg, az gy fggnye Szerencstlensg. Maga Hl, gy klsõre, mint bensõre, ellentmondsos, mgis rmisztõ. Arcnak egyik fele kedves s szp (apja, Loki utn), a msik fele rt s otromba (ez anyja, Angurboda rksge.) Derektl felfel Hl pirospozsgs s rzss, derktl lefel holt s rothad. Nha kk s vrs sznekkel jellemzik, mskor feketvel s fehrrel; tekintete komoran a fldre mered. Az Istenek Alkonyakor Hl az uralma al tartoz halottakkal egytt feljn Nifelheimr-bõl, s csatlakozik a Ragnark vgsõ csatjhoz. Nem tudjuk, hogy miknt tall majd r a vgzet Vigrid mezejn.
Njord "A viharok lecsendestõje", a Vanir atyja, a hajzs Istene. Tz gyermeke van, kzlk Freyr s Freya a leghresebbek. Egy ideig Skadi volt a felesge- azrt vltak el, mert nem tudtak megegyezni abban, hogy hol ljenek: Njrd nem szenvedhette Skadi kedves hegyeit, Skadi pedig sosem tudott aludni a tenger zgstl.
Tyr A trvny, igazsg, fogadalmak, becslet Istene; nagyon hatalmas harcos. dhinn fia, ms forrsok szerint Hymir ris gyermeke. Ma nem szmt a legnpszerûbb Istenek kz, noha jelentõsge rendkvlien nagy. Kapcsolatban ll az nfelldozs fogalmval is ; ezt pldzza az a trtnet, amelyben Tyr jobb kezt Fenrir farkasnak, Loki egyik gyermeknek fogai kztt tartja, mintegy bizonytkul, hogy az Asir rszrõl nem esik Fenrirnek bntdsa. Amikor aztn mgiscsak megktzik Fenrirt, a farkas leharapja Tyr odatartott jobb kezt. Ennek a trtnetnek az a mgttes tartalma, hogy bemutatja Tyr plda nlkl ll erklcsi normit: Neki fontosabb volt az adott szava (mg egy olyan eskdt ellensggel szemben is, mint Fenrir), mint nnn jobb keze. Ennek szimbolikus jelentõsge van: a jobb kz akr a kzvetlen, cselekvõ aktivitst is jelentheti. Tyr teht, noha egyes megkzeltsek szerint az satr panteon Fõistene, mindenflekpp passzv mdon kormnyoz. Rendkvli hatalm Isten, pratlan igazsgrzete rvn nem a gyenge szvûeknek val. Jelkpe, a lndzsa, egyszersmind az igazsgot is jelkpezi.
Heimdallr/Rig/Hallinskdi/Gullintanni "A fehr Isten." A fny s a szivrvny istene, hallsa s ltsa fellmlhatatlan. Kevesebbet alszik, mint egy madr, mg a fû nvekedst is hallja, s tbb szz mrfldre is ellt, mg a sttben is. lltlag kilenc anya gyermeke. Õ õrzi a Bifrost hidat, amely Asgardrba vezet. Otthona: Hminbjrg, a "mennyei hegyek". Krtje, a Gjallerhorn a Ragnarok kezdetekor szlal majd meg. Heimdallr-al azonostjk tovbb Rget, aki az embersg, emberisg atyja: a harcosok, a fldmûvelõk s a jobbgyok nemzetsgnek megteremtõje. A Ragnarok sorn Lokival meg fogjk lni egymst.
Skadi Hatalmas harcistennõ, neve "fjdalmat" jelent. Epiteton ornansa: "a hcipõs Istennõ". Rendszeresen kapcsolatba hozzk az igazsggal, vadszattal, hval, jggel: legnagyobb kedvt abban leli, ha magnyosan vadszhat jval a hegyekben. Niord felesge volt egy ideig, dhinn s sok msok szeretõje. (Skandinvia Rla kapta a nevt.) Szent llatai a farkasok s a mrgeskgyk. A fggetlen nõk egyik fõ tmogatja. (Nos, mg egy adalk az satr s a rasszizmus egymstl tvollvõ mivoltrl: Skadi egy Thrym nevû ris gyermeke.)
Ulr Tlisten- pontosabban a Jolfest idõszaknak uralkodja. A legtbb forrs Sf fiaknt, Thor mostohagyermekeknt ismert; apjaknt egy Egil vagy Orvandil nevû frfit emltenek. Vadszisten, tiszafa jnak szimbluma a fejjel lefel fordtott ALGIZ (ms FUThARK-okban esetenknt YR-knt emltett) rna. Hellyel-kzzel Hallisten is.Ulr jelentõs hasonlsgot mutat Skadival.
Loki dhinn fltestvre, nha "dhinn stt oldala"-knt tekintik. Nhol zabolzatlan tûzknt brzoljk: eredetileg sejthetõen egy Tûzisten volt, de lassanknt tlnyeglt az Istenek bajkeverõjv. Epiteton ornansa a "Legyek Ura", a "Hazugsgok atyja". Bûvs cipõje segtsgvel az gen is tud stlni. A tûz s a zûrzavar, a hazugsg s a cselek ura; segtsghez gyakran folyamodtak, de sohasem imdtk.
Mani
Holdisten.
Sunna Napistennõ, pontosabban a Napnak mint jelensgnek az Istennõje.
Lofn Rejtlyes kisebb Istennõ, szerepe abban ll, hogy kpes sszehozni azokat a szerelmeseket, akiket a krlmnyek elszaktottak egymstl.
Var Ennek az Istennõnek a neve a fogadalmakhoz ktõdik, de ezen kvl vajmi keveset tudunk Rla.
Bragi
A mese-s nekmondk vdnke.
|